ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

Zirkonyum diş nedir?

Kron, köprü gibi sabit protez yapımında tercih edilen, alt yapısı zirkonyum denen beyaz alaşımdan oluştuğu için estetik olarak daha iyi sonuçlar veren seramik protezlerdir.

Zirkonyum estetik midir, dayanıklı mıdır?

Işık geçirgenliği doğal dişle aynı olduğu için son derece estetik ve doğal görünüm veren bir malzemedir. Metal destekli porselenlerin sebep olduğu opak görüntü ve dişetinde gri renk değişikliği, zirkonyum destekli porselenler sayesinde yaşanmamaktadır.

Son yıllarda uygulanan zirkonyum destekli protezler metal destekli seramik protezler kadar dayanıklıdır.

Metal alerjisi olanlarda zirkonyum uygulanabilir mi?

Zirkonyum destekli protezler metal içermediği için metal alerjisi olanlarda güvenle kullanılabilir.

Zirkonyum kaplamaları değiştirmek gerekir mi?

Ağız içerisine yerleştirilen her yapay dişin, protezin rutin yıllık kontrolleri yapılmalıdır. Diğer protezlerde olduğu gibi zirkonyum destekli protezlerde de diş eti ve dişlerde zamanla oluşabilecek değişikliklere bağlı olarak uyumsuzluk yaşanabilir. Bakımına dikkat edildiği takdirde zirkonyum protezler uzun yıllar kullanılabilir. Fakat kontroller sırasında doktorunuz bir uyum bozukluğu tespit ederse değişmesi gerekebilir.

Zirkonyum kaplamalar nasıl yapılır, zirkonyum yapılırken dişim çok kesilir mi?

Zirkonyum yapılırken diş, lokal anestezi altında bir miktar küçültülür, bu halde dişin ölçüsü elde edilir. Kesilen dişlerin üzerine geçici protezler yapıştırılır. Böylelikle kişi, protez yapımı sırasında dişsiz kalmamış olur. Laboratuarda yapılan zirkonyum destekli protezler kişinin ağzına prova edilerek uygun yapıştırıcılarla dişe kalıcı şekilde yapıştırılır.

Diş yüzeyinden 1-2 mm civarında madde uzaklaştırılır.

Zirkonyum kaplamalar kırılır mı, düşer mi?

Travma sonucu kırılma ihtimali hemen hemen doğal diştekiyle aynıdır. Zirkonyumları dişe yapıştırmak için günümüzde özel yapıştırıcı seçenekleri geliştirilmiştir. Dolayısıyla dişe kuvvetli bir şekilde bağlanır. Yine de düşme sorunu yaşanırsa, alttaki dişte bir problem varsa onun tedavisi yapılır, dişte sorun yoksa zirkonyum tekrar kısa bir işlemle yapıştırılabilir.

0312 335 55 53