Kök Kanal Tedavisi

Kök Kanal Tedavisi

Kök kanal tedavisi uzman doktor ve ekibi tarafından yapılan tedavi türüdür. Kök kanallarına zarar verilmeden ve korunarak diş çürüklerinin temizlenmesi olarak da tanımlanır. Lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Diş sağlığı konusunda öne çıkan uygulamaları içermektedir. Kök kanallarında yani pulpada oluşan hastalıkları yok edilmesinde ve temizlenmesinde kullanılmaktadır.

Kök Kanal Tedavisi Yararları

Kök kanal tedavisi yaptırmak için konu ile ilgili uzman olan doktora başvuru yapmak gerekmektedir. Kök kanal tedavisi birkaç ay sürebilen işlemlerden oluşmaktadır. Tedavi sırasında ve sonrasında hastanın bazı konularda dikkat etmesi gerekmektedir. Dişlerde oluşan çürükler zaman içinde tüm diş köklerine yayılarak kök yapısına zarar vermeye başlar. Bu tür durumlarda kök kanal tedavisi yaptırılarak kökler açılarak dikkatlice temizlenir ve çürük oluşumu azaltılır.

Sabır ve özen isteyen bir tedavi süreci oluşmaktadır. Hastanın ve doktorun verdiği sabır bu tür uzun süreli tedavilerde önemli faktörler arasında bulunur. Uygulama sırasında röntgen çekimi yapılır. Kök kanallarının dezenfeksiyonu ile kökler mikroplardan ve mikroorganizmaların arındırılır. Kök kanallarında oluşan boşluklar doldurularak daha güzel görünüm elde edilir.

Kök Kanal Tedavi Süreci

Kök kanal tedavi süreci kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Tedavi süreci birkaç aylık zaman dilimini kapsamaktadır. Uzun bir işlem olarak da tanımlanır. Hastanın düzenli olarak muayene ve tedaviye gelmesi gerekmektedir. Uzun yıllar boyunca sağlıklı olarak dişe zarar vermeden ve doğru bakım ile kullanımı mümkündür.

Gençler, yetişkinler ve orta yaş grubundaki insanlara yapılmaktadır. Çok küçük çocuklarda fiş gelişimi henüz tamamlanmadığı için yapılmamaktadır. Sağlıklı bir dişe sahip olmak ve çürükleri zarar vermesini engellemek adına yapılan faydalı bir tedavi yöntemidir. Kök kanal tedavisi kimi durumlarda tek bir seans içimde de tamamlanır. Doktor tarafından yapılan kontrol sonucunda tedavi süreci belirlenmektedir. Enfeksiyon kapan ve iltihap kapan dişlerde tedavi süreleri birkaç seans olabilmektedir. Seans süreleri arasında da belirli zaman farklı bulundurulur.

0312 335 55 53