İMPLANT

DENTAL İMPLANT
Bir veya daha fazla diş eksikliği tedavisinde kullanılan yapay diş kökleridir. Dental implanlatlar vücuda tamamen biyouyumlu olan titanyum materyalinden yapılır. Çene kemiği içerisine yerleştirilen dental implantlar diş kökü görevi görür. Çene kemiği ile osteointegrasyonunu tamamlayan implant üzerine uygun protez yapılır.

İMPLANT NASIL YAPILIR?
Lokal yani bölgesel anestezi altında yapılır. Bu sayede operasyon sırasında hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Operasyon öncesinde ve sonrasında hekimin tavsiyeleri ve reçetelerine uyulması işlem sırasında ve sonrasında hasta konforunu arttırır.

İMPLANT HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?
Tek diş kayıplarında mevcut boşluğun tedavisi iki şekilde gerçekleştirilir. Mevcut boşluğun her iki yanındaki dişler küçültülerek köprü uygulaması yapılabilir. Bu tedaviye alternatif olarak dişlerin küçültülmesine gerek kalmadan implant tedavisi ile diş eksikliğinizin rehabilatasyonu sağlanabilir. Birden fazla diş eksikliğinde kullanımı zor olan hareketli protezlere (kancalı protez ) alternatif olarak. Tam dişsiz hastalarda sabit protezler ve yaşama standartlarını arttırmak için yapılır. Hareketli protezlerin altına destekleyici olarak kullanılır, protezin sabitliğini arttırmak amaçlanır.

İMPLANT TEDAVİSİNDEN ÇOK KORKUYORUM, NASIL YAPTIRABİLİRİM?
Çok korkan ve operasyondaki sesleri bile duymak istemeyen panik atağa sahip hastalar için sedasyon veya genel anestizi altında da implant uygulaması ağrısız ve acısız bir şekilde yapılabilir. Hasta anestezi etkisinden kurtulduğunda herhangi bir işlem yapıldığını bile farketmez.
İMPLANT MARKALARININ ÖNEMİ VAR MI?
Diş tedavisinde çığır açan ve oldukça etkili bir yöntem olan implant, günümüzde doğal dişe yakın en sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir. Çene kemiğine yerleştirilen materyal sayesinde kişinin rahatlıkla kullanabileceği bu yapay köklük diş, hem hastaları estetik açıdan hem de kullanım açısından memnun etmektedir. İmplantın bu kadar yaygın bir şekilde kullanımı ve popülerlik kazanması, implant markalarında da farklılık meydana getirmiştir. Oldukça talep gören implant tedavisi, önceleri birkaç tane olan implant markalarının ciddi şekilde artmasına neden olmuştur. Ancak ticari endişe ve maddi kaygılarla yapılmış olan bu implantlar tehlike saçabiliyor. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bu kalitesiz implantlar zamanla hastada, diş kaybına ve kemik erimesine kadar gidecek rahatsızlıklar meydana getirebiliyor. Yaşanan bu olaylar implant markaları önemli mi sorusunu akıllara getiriyor.

Merdiven altı denilen implant üretim tarzları, ağız içinde kalan protez kısmı ile uyumunu zorlaştırıyor ve implanttaki bakteriler nedeni ile diş eti problemleri oluşuyor. Aynı zamanda kaliteli olmayan ve patenti olmayan markaların implantları, zamanla çene kemiği içerisinde kırılmalara yol açıyor ve implantın yerinden çıkarılması gerekiyor. Çıkarılması da oldukça zor olan bu yöntem, hastaların ciddi sıkıntılar yaşamasına neden oluyor. İmplant markalarının önemi var mı sorusu elbette oldukça önemlidir. Bu nedenle yapılacak olan tedavide materyalin mutlaka titanyum maddesinden yapılan kaliteli bir ürün olmasına dikkat edilmeli. Aynı zamanda tecrübeli bir diş hekimince yaptırılan bu uygulama hastanın ömür boyu bu dişini kullanmasına yardımcı olacaktır.

İMPLANT İLE KÖPRÜ TEDAVİSİ ARASINDAKİ FARKLAR
İmplant ile köprü arasındaki farklar başlıca değinmek gerekirse, ağızdaki dişlerin kaybından dolayı oluşan rahatsızlıklar ve kaybedilen fonksiyonlar, diş hekimliğinin çalışma alanına dahil edilen tedaviler sayesinde hastayı rahatlatacak hale getirilmektedir.
Özellikle bazı şiddeti fazla olan ve gıdaları çiğnemede en önemli rolü üstlenen arka dişler, sıklıkla kullanıldığı için ve temizleme esnasında çok fazla özen gösterilmediği için zamanla kaybedilmektedir. Bunun yanı sıra konuşurken ya da gülerken görünen kesici dişlerin hasar alması da kimi tedavi yöntemlerince estetiğine kavuşturulmaktadır.
Bu yöntemlerin en önemliler kron köprü tedavisi ile implant uygulamasıdır. Köprü tedavisi geleneksel olup, yıllardır kullanılmakla birlikte, implantın uygulanmaya başlamasıyla terk edilmeye yüz tutmuştur. Köprü diş uygulamasında komşu iki diş ile bağlantı kurularak eksik diş yapılır.
İMPLANTIN FARKI NEDİR?
İmplant tedavisinde ise, dişin bağlantılı olduğu çene kemiğine implant yerleştirilir ve üst kısmı da protez diş ile tamamlanarak diş eksikliği giderilir. Peki, birçok hastanın merak ettiği implantla köprü tedavisindeki farklar bunlardan ibaret mi? Elbette hayır.

İMPLANT İLE KÖPRÜ ARASINDAKİ FARKLAR GENEL OLARAK
Öncelikle implant hem estetik açıdan hem de sağlamlığı açısından birçok tedavi yöntemini geride bırakarak diş hekimliğinde çığır açmıştır.

Daha modern bir yöntem olan implant, aynı zamanda kişinin kendi dişi gibi kullanmasına olanak tanır. Ancak köprü dişte, zamanla renk değiştirme, doğal dişten fark edilir derecede görsellik, hastayı rahatsız eden başlıca durumlardır. Bu nedenle implantla köprü tedavisi arasındaki farklar oldukça önemli olup, diş hekimlerinin de önerdiği ve kullandığı tedavi yöntemi implanttır.

0312 335 55 53