Dolgu İşlemleri

DOLGU NEDİR?
Dolgu; çürümüş, çatlamış, kırılmış dişlerin çeşitli materyaller kullanılarak restore edilmesi işlemidir.
Dolgu işlemi kaybolan fonksiyonu yerine getirirken olası enfeksiyon ve ağrı durumlarının önüne geçer. Çürügün dahada ilerlemesini ve yayılmasını engeller.


DİŞ DOLGUSU KİMLERE YAPILIR?
Diş dolgusu her yaş grubundan dişi sürmüş insana yapılabilen bir tedavidir. Dişler çürük, çatlaklar ve kırılmalarla deforme olmuş ve dolgu teşhisi konulmuşsa dolgu işlemi ile hem fonksiyon hem de estetik restore edilir.
DİŞ DOLGUSU NASIL YAPILIR?
Dolgu işlemi genellikle lokal anestezi altında yapılan bir işlem olup yapımı sırasında ağrı hissedilmeyen bir işlemdir. Öncelikle dolgu yapılacak dişe teşhis konulduktan sonra anestezi yapılır. Hastanın işlem yapılacak bölgesi uyuştuktan sonra çeşitli malzemeler yardımıyla çürük dokusu uzaklaştırılır. Çürüğün tamamen uzaklaştıktan emin olduktan sonra diş izole edilir ve dişin dolgusu yapılır. Dolgu işlemi bittikten sonra frezler yardımıyla dolgumuz parlatılır.
DOLGU SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Dolgu işleminden sonra dişetinde ağrı, kızarıklık ve kanama görülebilir. Bu normal bir durum olmakla beraber geçicidir. İşlem yapılan dişte 2 haftaya kadar süren hassasiyet hissi normaldir. Bu hassasiyet zamanla ortadan kaybolacaktır.
Dolgu tedavisi sonrasında anestezinin etkisi geçmeden yemek yenilmemesi gerekmektedir. Uyuşukluk geçmeden yemek yenirse dil, dudak, yanak gibi yumuşak dokular zarar görebilir.
Dolgu işlemi sonrasında ağrılar ve hassasiyet normaldir. Eğer bu tarz şikayetler geçmezse ve şiddetlenirse hekiminize başvurmanız gerekmektedir.
DİŞ DOLGUSU DÜŞER Mİ?
Eğer dolgunu altında çürük mevcutsa, hastanın diş sıkma alışkanlığı varsa, dişlerle sert materyaller kırılmaya çalışıldıysa bu tarz durumlar dolguda hasarlara sebep olabilir. Dolgu düşebilir ya da kırılabilir. Bu tarz durumlarda hekime muayene olmak ve gerekli tedaviyi yaptırmak gerekmektedir. Bu süre zarfında dişe daha fazla zarar vermemek adına sert şeyler tüketmekten kaçınılması gerekmektedir.

0312 335 55 53